Nieposłuszne (tytuł oryginalny: Disobedience, 2017, reż. Sebastián Lelio)

Sebastián Lelio objawił się światu jako twórca nagrodzonej oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny Fantastycznej Kobiety (2017), filmu, który opowiadał o tym, z jakimi uprzedzeniami muszą się mierzyć osoby transeksualne. Na swój anglojęzyczny debiut Chilijski reżyser wybrał opowieść o zakazanym lesbijskim romansie, rozgrywający się w społeczności ortodoksyjnych londyńskich żydów. Wydawałoby się, że to gotowy materiał na niesamowicie kontrowersyjne kino. Jednak film taki do końca nie jest.

Ronit Krushka (Rachel Weisz) fotografka z Nowego Yorku, wraca w rodzinne strony, do Londynu, po wielu latach banicji. Powodem jej wizyty jest śmierć miejscowego rabina, który był jej ojcem. Jej przyjęcie przez lokalną społeczność, jest lekko mówiąc chłodne. Ukradkowe spojrzenia, szepty, plotki, niezręczne przywitania z rodziną. Wszystko dlatego, że przed laty kobieta miała przed laty płomienny romans ze swoją najlepszą przyjaciółką, Esti (Rachel McAdams). Tak się składa, że ta w międzyczasie wyszła za mąż za najlepszego przyjaciela Ronit, przyszłego rabina, Dovida (Alessandro Nivola). Powód małżeństwa? „Może wyzdrowieje”.

disobedience.jpg

Wydawałoby się, że film byłby idealnym pretekstem, żeby bezpardonowo uderzyć w żydów, czyli społeczność, która wydaje się mieć w Hollywood swego rodzaju immunitet. Nic bardziej mylnego. Nieposłuszne są filmem chłodny i zdystansowanym niczym reakcja lokalnej społeczności na powrót Ronit. Z wyjątkiem górnolotnych monologów o wolnej woli, które spinają film klamrą. Oczywiście relacja bohaterek nie jest taka zimna. Nie skończy się na niewinnych pocałunkach i trzymaniu za rączkę, a znane aktorki z dużą odwagą eksponują swoje ciało i seksualność.

Gdzieś pomiędzy paniami jest Dovid, postać tragiczna. Kochający mąż, który nie ma pojęcia, że jego żona tak naprawdę pała miłością do kobiety, którą przyjął pod swój dach. Oczywiście uczucie łączące panie nie jest łatwe. Nie mogą się z nim eksponować w miejscach publicznych, żeby nie narazić się na gniewne spojrzenia sąsiadów. To nie jest film o nietolerancji żydów, to film o tym, że w imię bezpieczeństwa, często boimy się pójść pod prąd. Lelio, nie daje łatwych odpowiedzi, wydaje się, że zakończenie jest lekko zamotane i trudno odgadnąć co się dalej stanie z bohaterkami. Mniej więcej tak zamotane, jak relacje łączące postacie. Jednak film się kończy mniej więcej tyle razy co Powrót Króla (2003, reż. Peter Jackson), przez co w ostatnich 20 minutach następuje pewne znużenie, zobojętnienie dalszymi losami bohaterek.

disobedience-movie-screencaps-weisz-mcadams11.png

Gdzieś tam w tle, jako motyw przewodni pogrywa „Lovesong” w wykonaniu The Cure. Nieposłuszne, to solidna historia o zakazanej miłości, ale trudno nie odnieść wrażenia, że reżyserowi zabrakło chwilami odwagi, żeby wyciągnąć z tego coś więcej. Kontrowersje to ten film, mógłby wywołać z 30 lat temu. Te nieposłuszne kobiety, w pewnym momencie stają się zbyt… posłuszne.

Trudno coś zarzucić aktorkom. Weisz i McAdams kompetentnie wcielają się w swoje role, ale najlepiej wypada Alessandro Nivola, kreujący postawionego pomiędzy kobietami, męża Esti. Jego postać jest najbardziej niejednoznaczna i bezsilna.

Nieposłuszne nie wnoszą nic świeżego do tematu, ale to po prostu solidny film. Dobrze sfotografowany i zagrany. Czasami to musi wystarczyć. Na mój gust trochę zbyt chłodny, jak na historię o zakazanej miłości, ale na pewno zapoznanie się z nim to nie jest strata czasu.

6 na 10

Rekomendacje jeśli lubisz ten film:

  • Fantastyczna kobieta (2017, reż. Sebastián Lelio)
  • Carol (2015, reż. Todd Haynes)
  • Pustynia Serca (1985, reż. Donna Deitch)
  • Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 (2013, reż. Abdellatif Kechiche)

pobrane (2).jpg

Gatunek: Melodramat
Reżyseria: Sebastián Lelio
Scenariusz: Sebastián Lelio, Rebecca Lenkiewicz
Obsada: Rachel Weisz, Rachel McAdams, Alessandro Nivola
Polska data premiery: 03.08.2018
Czas trwania: 114 minut

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: