Recenzja: Kraina wielkiego nieba (tytuł oryginalny: Wildlife, 2018, reż. Paul Dano)

To naprawdę dobry sezon dla aktorów stających za kamerą. Po wybitnym debiucie Bradleya Cooper, dostajemy dramat rodzinny od Paula Dano z doborową obsadą na pokładzie.

Jeanette (Carey Mulligan) i Jerry (Jake Gyllenhaal) właśnie przenieśli się ze swoim synem Joe (Ed Oxenbould) do nowego miasta w poszukiwaniu szczęścia. Jerry z dziwacznych powodów zostaje zwolniony z pracy i musi szukać nowego miejsca zatrudnienia. Tymczasowo to Jeanette utrzymuje rodzinę, pracując na pół etatu, jako instruktorka pływania. Mężczyzna, żeby uciec przed problemami jedzie z dala od domu pracować przy gaszeniu pożarów lasów. Kobieta zaczyna wieść inne życie po wyjeździe męża.

wildlife.jpg

To drugi w tym roku film po Tully (2018, reż. Jason Reitman) o czymś na wzór kryzysu wieku średniego, ale u kobiet. To przy okazji naprawdę dobry film o rozpadzie rodziny. Dano chciał wszystko pokazać z perspektywy najmłodszego członka rodziny i w mojej opinii mógł pójść z tym jeszcze dalej. Są sceny, w których Joe nie występuje, a efekt byłby o wiele lepszy, gdyby był w każdej scenie. Przede wszystkim wprowadziłby garść tajemnicy i powód do różnorakiego interpretowania filmu. Wprawdzie tych scen bez nastolatka jest niewiele, raptem około pięciu, ale trochę w tym brak konsekwencji.

Jak to aktorzy przechodzący za kamerę, Dano najlepiej sobie poradził z poprowadzeniem swoich gwiazd. Najlepiej z obsady wypada Carey Mulligan, która w bardzo dobry sposób oddaje swego rodzaju szaleństwo, jakiemu poddaje się jej postać. Jake Gyllenhaal również jest niezły, ale ma zdecydowanie mniej czasu ekranowego, żeby na sto procent rozwinąć skrzydła.

wildlife-movie-still-2018.jpg

Dobrze, że Dano postawił sobie przy realizacji filmu swego rodzaju wyzwania w postaci rezygnacji z narracji z offu. W dziewięćdziesięciu procent przypadków jest to niezwykle tandetny zabieg, prowadzący widzów za rączkę.

Jeden spory zgrzyt, nie wiem czemu nagle ucięto wątek przyjaźni/miłości między Joe, a koleżanką z klasy Ruth-Ann (Zoe Margaret Colletti).

Kraina wielkiego nieba, to więcej niż solidna pozycja, która daje nadzieję na solidną reżyserską karierę Paula Dano. Czekam.

7 na 10

7864165.6.jpg

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Paul Dano
Scenariusz: Paul Dano, Zoe Kazan
Obsada: Ed Oxenbould, Carey Mulligan, Jake Gyllenhaal, Bill Camp, Zoe
Margaret Colletti
Czas trwania: 104 minuty
Polska data premiery: 07.12.2018
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: