Recenzja: Fuga (2018, reż. Agnieszka Smoczyńska)

Debiut Agnieszki Smoczyńskiej, Córki dancingu (2015), spotkały się u nas z dosyć chłodnym przyjęciem widzów i niezłym przyjęciem branży, co poskutkowało Złotym Orłem za debiut. Za to za granicą opinie były naprawdę hurraoptymistyczne i film nawet trafił do prestiżowej Criterion Collection (kolekcja artystycznego kina/ klasyki na BD/DVD w USA). Jak na nasze warunki, film był wyjątkowo oryginalny i odważny, ale było widać rękę debiutanki (Smoczyńska wprawdzie wcześniej reżyserowała w telewizji). Z ciekawością można było oczekiwać jej kolejnego filmu.

Alicja (Gabriela Muskała) utraciła pamięć. Po występie w telewizji zgłasza się po nią rodzina. Okazuje się, że kobieta ma męża, Krzysztofa (Łukasz Simlat) i syna, Daniela (Iwo Rajski). Kobieta po początkowych perturbacjach zaczyna mieć przebłyski z przeszłości.

fuga-film-nagroda-1180x664.jpg

Jestem pod ogromnym wrażeniem jak można było zrobić tak intrygującą fabułę, w tak nieciekawy sposób. Mam wrażenie, że polscy twórcy mają wyjątkowy talent do tego. Wszystko co robi reżyserka, to kolejne wolne jazdy kamery i zbliżenia, bez żadnego uzasadnienia. Czasem pojawią się jakieś zbędne metafizyczne wstawki. Wydaje mi się, że utalentowany reżyser z dokładnie tego samego scenariusz, zrobiłby całkiem solidne kino. Tak, to film koncertowo położony pod względem reżyserii.

Nie żeby scenariusz był wyjątkowo wybitny, bo z tej historii dałoby się ulepić coś zdecydowanie lepszego. Samo wytłumaczenie utraty pamięci przez kobietę też nie do końca trzyma się kupy. Co najciekawsze, skrypt został napisany przez Gabrielę Muskałę, odgrywającą główną rolę w tym filmie.

Tu był po prostu ogromny potencjał na film o tym, jak nasze wspomnienia nas czynią osobami, które jesteśmy (nawet plakat to sugerował). Został koncertowo skopany przez pretensję reżyserki i dziecinne próby „artyzowania” całości. Nie ratują tego solidne kreacje aktorskie całej obsady. To po prostu wyjątkowo nieciekawe kino.

PS. Gdzie tu thriller, który jest wszędzie sugerowany?

5 na 10

pobrane

Gatunek: Dramat psychologiczny
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Scenariusz: Gabriela Muskała
Obsada: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Iwo Rajski
Czas trwania: 100 minut
Polska data premiery: 07.12.2018
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: