Recenzja: Zabawa zabawa (2018, reż. Kinga Dębska)

Moje córki krowy (2015), które były jednym z poprzednich filmów reżyserki, odznaczały się sporą lekkością. Na tę też wskazywał poniekąd zwiastun jej nowego filmu, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Film opowiada historię trzech kobiet. Teresa (Dorota Kolak) jest ordynatorem wydziału pediatrii. Dorota (Agata Kulesza) jest jedną z najbardziej cenionych prokuratorów i żoną popularnego posła, Jerzego (Marcin Dorociński).  Magda (Kinga Dębska) to studentka, która jest na stażu w dużej korporacji i po jednej niefortunnej imprezie musi zmienić sporo w swoim życiu. Wszystkie trzy kobiety łączy patologiczny pociąg do alkoholu i nie do końca poukładane życie.

zabawa-main_11347dd1f5.jpg

Stwierdzenie, że alkoholizm jest narodową chorobą polaków, jest poniekąd banałem. Temat często przewija się rodzimym kinie, ale rzadko jest głównym wątkiem. Tym bardziej pokazany z perspektywy uzależnionych kobiet. Za to punkty dla pani Dębskiej, która ewidentnie chce stać się czołową twórczynią polskiego kina kobiecego.

Jednak film osiada na ogromnym banale i walącym po łbie moralizatorstwie, a szczególnie smutne jest okropnie dydaktyczne zakończenie, które nie daje żadnego pola do interpretacji, wystawiając wszystkie karty ordynarnie na stół.

5c2fb71813d73_o,size,1068x623,q,71,h,3df179.jpg

Resztę filmu również przyciężko się ogląda i to nie z powodu podjętej tematyki. Twórczyni bez ładu i składu żongluje wątkami, które w żaden sposób się nie łączą. Oczywiście z wyjątkiem tematyki. Naprawdę nie wiem, czemu tak jest. O wiele lepiej film by wyszedł na tym, jakby był zbiorem nowelek. Jednak wszystkie wątki dało się bez problemu zręcznie połączyć.

Reżyserka próbuje zrównoważyć trudny temat, jednym motywem komediowym, ale wątek nieporadnych policjantów wygląda niczym wyciągnięty z filmów Patryka Vegi. Nie tędy droga. Zamiast śmieszyć, żenuje.

Zabawa zabawa nie będzie przyczynkiem do dyskusji o alkoholizmie i nie obrzydzi wam alkoholu, bo to po prostu naiwne kino przepełnione banałem. Trzeba przyznać reżyserce, że wyszła jej jedna mocno szokująca scena, ale jest ona praktycznie na początku filmu i obraz nawet nie stara się do niej równać.

5 na 10

7868881.6.jpg

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Kinga Dębska
Scenariusz: Kinga Dębska, Mika Dunin
Obsada: Dorota Kolak, Agata Kulesza, Maria Dębska, Marcin Dorociński,
Mirosław Baka
Czas trwania: 88 minut
Polska data premiery: 04.01.2019
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: