Recenzja (AFF): Historia małżeńska (tytuł oryginalny: Marriage Story, 2019, reż. Noah Baumbach)

Po obejrzeniu Historii małżeńskiej nie mam wątpliwości, że Noah Baumbach nakręcił swój najlepszy i dramatycznie najbardziej spełniony film. Temat rozwodu był podejmowany w kinie wielokrotnie (chociażby w nagrodzonej głównym Oscarem Sprawie Kramerów), ale Baumbach zaproponował swoje bardzo ludzkie i co najważniejsze niewyzbyte z humoru spojrzenie na rozpad rodziny.

Charlie (Adam Driver) i Nicole (Scarlett Johansson) chcą się rozstać w możliwie jak najbardziej cywilizowany sposób. Nie mają oszałamiającego majątku, więc nie ma za bardzo czego dzielić. On jest awangardowym reżyserem teatralnym, który wszystkie swoje przychody pompuje w prywatny teatr, a ona niegdyś obiecującą hollywoodzką aktorką, która poświęciła karierę, żeby grać w produkcjach swojego męża. Sprawa rozwodowa jednak komplikuje się, gdy Nicole wyjeżdża z Nowego Jorku do rodzinnego Los Angeles, żeby zagrać w pilocie obiecującego serialu telewizyjnego. Główną stopą konfliktu w sprawie rozwodowej staje się kwestia wychowywania ich syna Henry’ego (Azhy Robertson). Charlie nie chce się przeprowadzać do miasta aniołów, żeby być blisko syna.

1308831_marriagestory_01_998454

Historia małżeńska to bardzo subtelne spojrzenie na rozpad rodziny. Baumbach nie zapomniał o podkreśleniu, że tę parę łączyło kiedyś ogromne uczucie, które mimo różnic do końca dalej nie wygasło. Nie ma też tutaj przesadnego dramatyzmu, który cechował wspomnianą Sprawę Kramerów i obydwie strony mają swoje racje. Jedyny mój większy zarzut, to że Baumbach mimo wszystko zdaje się w pewnym sensie trochę trzymać stronę Charliego. Adam Driver dostaje zdecydowanie więcej czasu ekranowego, a także jego postać zdaje się być o wiele bardziej poszkodowana w całym procesie, głównie przez spowodowane ambicjonalnymi pobudkami knowania prawniczki Nicole, Nory Fanshaw (Laura Dern).

Mimo tego Historia Małżeńska jest filmem aktorsko należącym do Scarlett Johansson. Baumbach wreszcie wyciągnął z hollywoodzkiej gwiazdy pełen aktorski potencjał i aktorka może już zacząć szykować przemowę na najbliższe Oscary. Johansson ma w filmie dwie rozdzierające emocjonalnie aktorskie popisówy (jedną z tych scen dzieli z Driverem), które są największym popisem aktorstwa, jaki widziałem w tym roku, a może i w ostatnich latach. Nie spodziewałem się, że Johansson ma takie pokłady aktorskiego geniuszu w sobie, przez co efekt końcowy budzi tym większy podziw.

marriagestory3-1.png

Nie, żeby Adam Driver nie zagrał świetnie, bo aktor również zasługuje na najwyższe laury (acz w swojej kategorii Oscarowej będzie miał chyba większą konkurencję). W ogóle Historia Małżeńska w dużej mierze aktorami stoi i Laura Dern, Ray Liotta i Alan Alda w rolach prawników rozwodzącej się pary także dają godne wspomnienia występy aktorskie, które poprzez swoją komediowość dają filmowi Baumbacha potrzebny oddech i równowagę.

Gdyby Historia Małżeńska nie była produkcją NETFLIXA, to bym film Noaha Baumbacha typował w tej chwili na Oscarowego faworyta. To minimalistyczne wyreżyserowane, dojrzale napisane, przeszywająco ludzkie, subtelne kino o rozpadzie związku dwóch kiedyś bardzo kochających się osób. Nominacje będą, zobaczymy czy NETFLIX jest w stanie sięgnąć po swojego pierwszego głównego Oscara.

8 na 10

historia_malzenska_plakat.jpg

Gatunek: Komediodramat
Reżyseria: Noah Baumbach
Scenariusz: Noah Baumbach
Obsada: Adam Driver, Scarlett Johansson, Azhy Robertson, Laura Dern,
Ray Liotta, Julie Hagerty, Meritt Weaver
Dystrybutor: NETFLIX
Czas trwania: 136 minut
Polska data premiery: 28.11.2019 (KINO), 06.12.2019 (NETFLIX)

Jedna myśl na temat “Recenzja (AFF): Historia małżeńska (tytuł oryginalny: Marriage Story, 2019, reż. Noah Baumbach)

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: