Recenzja: Mayday (2020, reż. Sam Akina)

Zawsze gdy mam obejrzeć współczesną polską komedię, to dostaję silnego ataku uczulenie, bo po prostu polskie komedie od dawna nie są dobre. Mayday dawało pewne na dzieje na złamanie tej passy, bo film Sama Akiny jest oparty na kultowej nie tylko w Polsce sztuce teatralnej opartej na chwytliwym pomyśle.

Janek Kowalski (Piotr Adamczyk) jest przeciętnym kierowcą taksówki w Warszawie. Przeciętnym nie liczyć jednego malutkiego szczegółu. Jacek ma dwie żony: niepewną siebie i ciągle tracącą pracę Basię (Anna Dereszowska) oraz pewną siebie bussineswoman Marysię (Weronika Książkiewicz). Ten stan rzeczy udaje mu się bez problemu utrzymać do czasu aż Janek zostaje napadnięty podczas wykonywania kursu i trafia do szpitala, gdzie okazuje się, że ma dwa różne adresy. Dociekliwy policjant (Andrzej Grabowski) zaczyna śledzić Janka. Na drodze taksówkarza stają także domagający się zwrotu 250 tysięcy gangsterzy. Z pomocą przyjaciela Staszka (Adam Woronowicz) Janek postara się uzbierać pieniądze i ukryć swoje podwójne życie przed swoimi żonami.

4ln0tf02_q2t5zw

Wydaje się, że Mayday jest samograjem z takim pomysłem, ale jak na taki pikantny temat filmowi Akiny brakuje właśnie pikantności i fabuła nie może się nigdy wydostać z typowych schematów komedii pomyłek. Muszę przyznać, że reżyserowi jedno się udało: kibicowałem Jankowi, mimo że jest śmieciowym człowiekiem, ale po prostu, dlatego że jego żony są po prostu zarysowane na jednej nucie i irytują. Dereszowska płacze i użala się nad sobą, a Książkiewicz stara się trzymać Janka pod butem i właściwie tyle można o nich powiedzieć. Mimo tego na koniec twórcy starają się nam wepchnąć feministyczne przesłanie, które brzmi bardzo fałszywie biorąc pod uwagę to co widzieliśmy wcześniej.

W najlepszym stanie wychodzi chyba Woronowicz, który przynajmniej stara się być zabawny mimo słabostek materiału, który dostał. Bromance między nim a Adamczykiem jest dosyć wiarygodny i szkoda, że nie przytrafił się w lepszym filmie. Chociaż Mayday jak na polską komedię jest oglądalne.

5 na 10

mayday (1)

Gatunek: Komedia
Reżyseria: Sam Akina
Scenariusz: Sam Akina, Jules Jones, Wojciech Pałys, Hanna Węsierska
Obsada: Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz, Weronika Książkiewicz, Anna
Dereszowska, Andrzej Grabowski
Dystrybutor: Kino świat
Czas trwania: 113 minut
Polska data premiery: 10.01.2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: